Mit tehetek a szívemért - szerapisz-med

Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

Mit tehetek a szívemért

Cikkek

Vedd a szívedre - Tedd a szívedért!





Az emberek egészségért könyörögnek az
Istenekhez, és nem gondolnak arra, hogy
annak megőrzése a saját kezükben van.

/Démokritosz/

A szív-és érrendszeri megbetegedések Magyarországon éppúgy, mint a világban vezetik a halálozási statisztikát. Ebbe a csoportba tartozik minden olyan betegség, mely a szívvel és az érrendszerünkkel függ össze, beleértve az érelmeszesedés minden megjelenési formáját a szervezetben. A leggyakoribb és az egyik legkritikusabb a koszorúserek szűkületéből adódó szívtáji fájdalom.



Mennyi időnk van, amíg az első néhány perces mellkasi panasztól eljutunk a visszafordíthatatlan szívizom károsodásig?

Ez sajnos nem jósolható meg. Eleinte csak nagyfokú fizikai terhelés, vagy pszichés stressz hatására jelentkezik a mellkasi panasz. Később jellegében is változhat: erősebb, intenzívebb lesz a fájdalom és egyre kisebb megterhelés is kiválthatja. Ha valakinek a korábbi szívtáji fájdalma most erősebben jelentkezik és 20 percen belül nem szűnik meg, esetleg nehézlégzés kíséri, érdemes azonnal orvoshoz fordulni, legyen akár éjszaka, vagy nappal.

Mi történik az orvosnál?

Ez természetesen a betegség előrehaladottságától függ: lehet, hogy elég néhány vizsgálat, de az is előfordulhat, hogy műtéti beavatkozásra van szükség. Valószínűleg az orvos előírja gyógyszerek szedését, és elmondja, hogy életmódváltásra is szükség lenne.

Tehetek valamit, hogy elkerüljem az orvost?

A válasz egyértelmű nem, előbb vagy utóbb, de szükség lesz meglátogatni.



Tehetek e valamit a „szívemért”?

IGEN!

Bizonyított tény, hogy szív és érrendszeri megbetegedések kialakulásában, annak időbeni lefolyásában több tényező is szerepet játszik. Vannak olyan faktorok, melyeken nem tudunk változtatni, ilyenek az életkor, a nem, vagy a genetikailag öröklött hajlamok, betegségek. Akad azonban számos olyan, ami megváltoztatható, mint például a dohányzás, a túlsúly, vagy a stresszes életmód.

A dohányzás mihamarabbi elhagyása nagyon fontos, csakúgy, mint a rendszeres, megfelelő fizikai aktivitás; a só és koleszterin szegény, változatos étrend; a túlsúly csökkentése. Oda kell figyelni meglevő betegségeink (magas vérnyomás betegség, cukorbetegség) rendszeres ellenőrzésére, és legalább évenként részvét kell venni szűrővizsgálatokon (EKG, koleszterinszint, vérnyomásmérés).



Összegzésképpen tehát; ne dohányozzunk, figyeljük az étkezésre, a rendszeres testmozgásra, testünk jelzéseire és nem utolsósorban, ne habozzunk orvoshoz fordulni.



                                                                                                                                                        Dr. Zsarkó Ildikó

 
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz