Gyermek kardiológia - szerapisz-med

Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

Gyermek kardiológia

Cikkek

Amit a gyermekszívről tudni kell



A gyermekek egészségügyi ellátása Magyarországon nemzetközi viszonylatban is magas színvonalú. Minden gyermeknek van gyermekgyógyász

szakorvos háziorvosa és védőnője. Mégis vannak olyan speciális problémák, amelyekkel egy specializáltabb szakorvoshoz kell fordulni. Ilyenek a gyermekkori szívbetegségek.

Ezek a legnagyobbrészt veleszületett szívbetegségek nagyon nagymértékben eltérnek a felnőttek – legtöbbször szerzett – szívbetegségétől. Körülbelül minden századik újszülött jön világra veleszületett szívbetegséggel. Ezek egy kisebb része már újszülött korban is súlyos tünetekkel jár. Ma már ezek legnagyobb része is gyógyítható korai műtéti beavatkozással. A többi veleszületett szívbetegség kezdetben nem jár súlyos tünetekkel, de a gyermek háziorvos felfigyel a szívzörejre, az esetleg gyengébb fejlődésre, a gyakori légúti betegségekre, és szakorvoshoz küldi a csecsemőt, vagy gyermeket.

Itt kell eloszlatni egy - a szülőkben gyakran élő – tévhitet. A szívzörej nem jelent feltétlenül szívbetegséget. A gyermekek kb. 60 százalékának van valamilyen életkorban szívzöreje, amit egyszerűen a vér felgyorsult áramlása okoz. Úgy is nevezzük ezeket, hogy „ártalmatlan (akcidentális) szívzörejek”, tehát nem jelentenek szívbetegséget.

Nem mindig könnyű a döntés, hogy ártalmatlan hangjelenséggel, vagy egy szívbetegség tűnetével állunk szembe. Ebben sokszor csak speciális eszközös vizsgálatok (EKG, szív ultrahang vizsgálat) segíthetnek. Fontos viszont a diagnózis, hiszen a szülők feleslegesen aggódnak, ha csak egy ártalmatlan zörejről van szó, viszont ha szívbetegség igazolódik, időben tudnunk kell róla.

A veleszületett szívbetegségek gyógyításában óriási változás történt az utóbbi évtizedekben. Ezeknek a betegségek jelentős részében a műtéti gyógyítás – ha szükséges – már a korai csecsemőkorban megtörténhet, ami jelentősen javítja ezeknek a betegeknek a távlati életkilátásait. A későn felfedezett esetek egy része viszont nem is gyógyítható, vagy csak jelentősen rosszabb esélyekkel.

Egy másik tévhit, hogy aktív, mozgékony, jól fejlődő gyermeknek nem lehet szívbetegsége. Sajnos ez nem igaz, és ezekben az esetekben is lehet sürgős tennivaló, például a szívbelhártya gyulladás megelőzése, ha más beavatkozásra nincs is szükség.

Kiskamasz kortól a serdülőkor végéig viszonylag gyakori tűnet a szívtáji szúró fájdalom, esetleg fulladással vagy szorító érzéssel. Szerencsére ennek csak nagyon ritkán van szervi oka, de a gyermekorvos ilyenkor is kérni szokta gyermek kardiológus véleményét.



                                                                                                                   Dr. Gábor Katalin PhD


 
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz